Osprzęt w „małej czarnej” czyli Simon 54 vs Impresja

Niezmiennie od lat mała czarna w modzie wciąż jest synonimem elegancji. Ponadczasowy kolor i wzornictwo stanowi o jej pozycji wśród kreacji w innych kolorach. Czas pokaże, czy będzie tak również z obecnie bardzo popularnym w aranżacjach czarnym kolorem, który szturmem wbił się na salony i to dosłownie, bo kolor ten obecny jest w elementach wykończenia wnętrz.

W ciągu ostatnich kilku lat czarny kolor podbił nowoczesne salony, i to dosłownie, bo czarny kolor osprzętu elektroinstalacyjnego cieszy się ostatnimi czasy dużym powodzeniem wśród kupujących.

Szeroka oferta wielu firm pozwala na wybór tego koloru niezależnie od rodzaju osprzętu. Ciekawą propozycję posiadają w swojej ofercie Kontakt Simon oraz Ospel. Serie Simon 54 i Impresja tych firm na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo do siebie podobne. Posiadają jednak pewne różnice, które mogą zadecydować o wyborze jednej z tych dwu serii osprzętu. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm propozycjom w modnym czarnym kolorze.

Zarówno seria Simon54 jak i Impresja posiadają uniwersalny kwadratowy kształt, przełamany obłą formą ramki oraz klawisza. Obie serie posiadają przyjemne w dotyku satynowe wykończenie w postaci czarnego matu.

Poza podstawowymi elementami osprzętu jak łączniki pojedyncze (jednobiegunowe), podwójne (świecznikowe), schodowe czy krzyżowe wszystkie w opcji bez lub z podświetleniem. Zarówno w ofercie Simon54, jak i Impresji znajduje się łącznik schodowy podwójny, krzyżowy podwójny, łącznik zwierny (światło, dzwonek) podwójny a nawet zwierny potrójny (w Ospel Impresja). W ofercie Simon 54 obecne są klawisze schodowe i zwierne z/bez rysunku piktogramu.

Łączniki żaluzyjne wyposażone są w opcje stabilnych (nie odbijają) oraz odbijających klawiszy. Impresja posiada dodatkowo możliwość podświetlenia łącznika żaluzyjnego. Natomiast Simon 54 zaproponował jeszcze jeden trójpozycyjny klawisz, który wymaga jego przytrzymania.

Impresja i Simon54 posiadają w ofercie ściemniacze. W przypadku Impresji jest to jeden ściemniacz uniwersalny do obciążenia żarowego i halogenowego oraz LED. W Simon54 są aż 3 ściemniacze: 2 ściemniacze naciskowo-obrotowe (20 – 500W lub LED), ściemniacz sterowany zdalnie (20 – 500W).
Ponadto w Simon54 obecne są dzwonki elektroniczne, łączniki dwubiegunowe (bez/ z podświetleniem) oraz łączniki hotelowe.

W ofercie gniazd obu firm znajdują się podstawowe gniazda pojedyncze i podwójne bez/z uziemieniem do ramki. W serii Impresja znaleźć można również gniazda podwójne z ramką w pakiecie, a nawet gniazda potrójne (do ramki). Dodatkowo gniazda Simon54 i Impresji zostały wyposażone w przesłony torów prądowych, które stanowią zabezpieczenie przed dziećmi. Ponadto ciekawym rozwiązaniem są pojedyncze gniazda z klapką – te z kolei znajdują się w serii Simon54.

Każda z firm ma własny pomysł na zastosowanie gniazd USB. W przypadku Impresji firmy Ospel, gniazdo USB jest nieodzownym elementem gniazda pojedynczego. Z pewnością jest to nietuzinkowy choć bardzo przemyślany zabieg. Simon54 zaproponował 2 różne gniazda USB: USB z odbiornikiem Bluetooth oraz podwójne USB.

Impresja i Simon54 mają zarówno opcje gniazd antenowych tak typu F (pojedyncze lub podwójne), jak i RTV czy RTV-SAT przelotowych i końcowych. W Simon54 ofertę wzbogacono o gniazdo antenowe SAT z RJ45 oraz gniazda HDMI: pojedyncze HDMI z RJ45, pojedyncze HDMI, podwójne HDMI.

Gniazda komputerowe Impresja i Simon54 to przede wszystkim gniazda pojedyncze i podwójne RJ45. Dostępna jest dla nich obudowa/pokrywa gniazd teleinformatycznych na Keystone. A w Simon54 dodatkowo znajdują się pojedyncze i podwójne gniazda światłowodowe.

Wśród gniazd głośnikowych w obu seriach znaleźć można gniazda pojedyncze i podwójne. Simon rozszerzył ofertę o gniazda 4-krotne oraz głośnik 2W.

Simon54 posiada możliwość wyboru spośród 3 opcji gniazd telefonicznych: pojedyncze RJ12, podwójne RJ12 oraz pojedyncze RJ45 zraz z komputerowym RJ45. Natomiast Impresja posiada w ofercie gniazdo telefoniczne pojedyncze.

Wśród czujników ruchu dla omawianych serii prym wiedzie Simon54. Dostępne ma aż 4 różne czujniki z czego 2 dedykowane są obiektom użyteczności publicznej. Impresja ma jeden uniwersalny czujnik ruchu.

Impresja posiada 2 regulatory temperatury w tym jeden napowietrzny. Natomiast Simon54 również posiada regulatory z czujnikiem zewnętrznym i wewnętrznym, które dodatkowo mają opcję z lub bez wyświetlacza.

W Impresji znajduje się przyłącz kablowy, natomiast Simon54 postawił na zaślepkę.

Simon54 posiada w ofercie jeszcze kilka unikalnych rozwiązań tj. lampka sygnalizacyjna

Ciekawym rozwiązaniem jest umożliwienie montażu natynkowego w Impresji. Dzięki zastosowaniu puszki PNP uzyskać można panel natynkowy o miejscach od 1 do 5. A to stanowi nie tylko doskonałe uzupełnienie serii, ale również ciekawą alternatywę dla standardowego natynkowego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Na uwagę zasługuje szeroka oferta ramek obu firm. Zarówno Impresja jak i Simon54 posiadają ramki plastikowe w uniwersalnych kolorach: biały, écru/kremowy, satyna/złoty mat, srebrny/srebrny mat, czarny/czarny mat. W Simonie mamy dodatkowo kolor matowy brąz a w Impresji są jeszcze antracyt i tytan. Ponadto Impresja posiada ramki dedykowane łącznikom o IP44.

Ciekawe kolory posiadają ramki szklane. Ramki Simon54 o nazwach biała perła, burzowa chmura, srebrna mgła, limonkowy sorbet, kusząca śliwka, zastygła lawa, księżycowa lawa posiadają swoje szklane odpowiedniki w wersji Impresji o kolorach: biały, limonkowy, śliwka, szary, czarny.

Ramki metalizowane Impresja dostępne są w kolorach: szczotkowana satyna, szczotkowane aluminium oraz szczotkowany antracyt. Simon54 i na tym polu nie zawodzi dając: inox klasyczny metal, inox yang metal, inox yin metal, satynowy mrok metal, satynowy blask metal, inox metal. Simon54 wyróżnił się dzięki błyszczącym metalowym ramkom: chrom, ciemna stal, rustykalna miedź, złoty metal.

Uzupełnieniem kolekcji Simon54 są ramki betonowe i drewniane. Simon posiada kilka opcji tych ramek.

Niezaprzeczalnym atutem jest możliwość wykorzystania połączenia obu systemów Simon54 i Simon54 Touch.
Impresja postarała się o szeroką ofertę nie tylko gniazd i łączników, ale również rozwiniętą ofertę osprzętu uzupełniającego. Pod tym względem z pewnością może konkurować z najlepiej rozwiniętymi ofertami innych wiodących firm.
Obie firmy cechuje mnogość dostępnych rozwiązań. Jednak Simon54 posiada bardziej pełną ofertę, którą dodatkowo można rozbudować o panele dotykowe. To ciekawa propozycja, która osprzęt elektroinstalacyjny rozwija w nowym kierunku.

Tak szeroka oferta jaką mogą poszczycić się serie Impresja i Simon54 pozwala na wykorzystanie jednego systemu w instalacji niezależnie od tego, jakich elementów będzie ona wymagać.