Skandynawski minimalizm

Jeśli chcesz, by Twoje cztery ściany zachwycały prostotą i elegancją, to skandynawski design jest właśnie dla Ciebie.

Skandynawowie proponują bliskie naturze, praktyczne rozwiązania, jednocześnie zapewniając charakterystyczną dla nich estetykę i ponadczasowy design. Nic więc dziwnego, że styl ten od kilku lat nieprzerwanie dominuje we współczesnych wnętrzach. Przy tym stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów dekoratorskich.

Styl wyróżnia się zastosowaniem monochromatycznych jasnych i pastelowych barw, w tym bieli i szarości. Pamiętaj, że ten design to przede wszystkim minimalizm, dlatego aranżując przestrzeń oraz wybierając oświetlenie, kieruj się dewizą ”im mniej, tym lepiej”. W efekcie otrzymasz schludną, spójną a przy tym optycznie powiększoną przestrzeń. Ponieważ wrażenie przestronności otrzymuje się tu również poprzez użycie jasnych elementów dekoracyjnych, to przy wyborze oświetlenia staraj się kierować paletą barw, które zamierzasz wprowadzić do wnętrza. W skandynawskim designie najlepiej sprawdzają się lampy o prostych formach, dlatego możesz zastosować jasny abażur.

Jeśli do aranżowanej przestrzeni zamierzasz wprowadzić pastelowe barwy np. w dodatkach, to warto pomyśleć o wyborze oświetlenia w tym samym odcieniu. W ten sposób uzyskasz wrażenie spójności a dzięki użyciu pastelowych elementów, wnętrze wyda się przyjemniejsze i cieplejsze.

O ile jasne kolory, zastosowane we wnętrzu, powiększają je optycznie, to wykorzystanie naturalnych materiałów sprawi, że stanie się ono przytulne. Zaś biały kolor stanowi doskonałe tło dla drewnianych motywów wystoju.

Możesz wybrać też lampę nawiązującą wyglądem do tych drewnianych.

Oprócz elementów drewnianych w konwencji skandynawskiej zauważyć można użycie złotego koloru. We wnętrzach występuje on zarówno w wersji matowej, jak również błyszczącej. Oczywiście ten akcent kolorystyczny spotkasz także w wykończeniu lamp. Jeśli podoba Ci się pomysł dodania złotych elementów, może warto pomyśleć o wyborze lampy z tym akcentem. Ciekawą alternatywą będzie też użycie koloru srebrnego lub miedzianego w zdobieniu lamp.

Ewolucja nurtu, spowodowała, że do aranżowanych pomieszczeń zaczęło przedostawać się coraz więcej ciemniejszych barw. Zastosowanie ciemnych elementów wprowadza kontrast, jednocześnie dodając wyrazistości i szyku jasnej przestrzeni. Warto pomyśleć o czarnych, grafitowych czy antracytowych lampach, które doskonale współgrać będą z jasna paletą skandynawskich barw.

W tego typu aranżacjach barwy wprowadzamy głównie w dodatkach. Ciekawe żółte, czerwone, różowe czy kobaltowe akcenty dodadzą wnętrzu nieco oryginalności i dizajnerskiego pazura. Będą też doskonale współgrać z jasnym wystrojem. Kolory te możesz wprowadzić do pomieszczenia także za pomocą oświetlenia.

Niezwykle efektowne może okazać się też użycie lampy wiszącej, wykonanej ze szkła i metalu. Te zimne materiały wykończenia oświetlenia świetnie ze sobą współgrają. A szkło przybiera w lampach ciekawe kształty, co stanowi niesamowicie dekoracyjny element wnętrza. Baw się formą, bo będziesz miał tu duże pole do popisu. Warto pokusić się o wybór kloszy wykonanych z przezroczystego szkła, przez które dobrze widać źródło światła.

Zastosowanie szklanych lub częściowo odkrytych kloszy spowoduje wyeksponowanie umieszczonego w oprawie źródła światła. Należy przy tym pomyśleć o wyborze ozdobnej żarówki, dzięki której podkreślisz klimat swoich czterech ścian. Obecnie żarówka poza niekwestionowaną rolą oświetleniową pełnić może w Twoim mieszkaniu ozdobną funkcję. Decydując się na ciekawą w formie i barwie żarówkę możesz w łatwy sposób uzyskać ciekawy dizajnerski efekt we wnętrzu.

Pamiętaj, że styl skandynawski to także wyróżniające się ciekawym designem lampy podłogowe.

Pamiętaj, że ogromną zaletą stylistyki skandynawskiej jest możliwość szybkiego przearanżowania mieszkania, poprzez zmianę zaledwie kilku elementów. Odświeżając swoje mieszkanie w ten sposób, możesz rozwijać swoją koncepcję, tym samym dopasowując ją do zmieniających się na rynku wnętrzarskim trendów.

Powodzenia!